Všeobecné informácie

Napísal: Administrator.

Obec Kmeťovo je pomenovaná podľa slovenského národovca, ľudovýchovného pracovníka, zberateľa, organizátora slovenského vedeckého života, kňaza a vedca Andreja Kmeťa, ktorý žil v rokoch 1841 až 1908.
Kmeťovo leží na juhozápade Slovenskej republiky. Rozprestiera sa v Podunajskej nížine, presnejšie v Žitavskej pahorkatine, ktorá patrí do Podunajskej pahorkatiny. Leží na pravom brehu rieky Žitavy.
Zemepisnú polohu Kmeťova určuje zemepisná šírka 49°9´ s.z.š. a zemepisná dĺžka 18°17´ v.z.d. Kmeťovo patrí do vyššieho územného celku Nitra a taktiež do nitrianskeho kraja. Obec sa rozprestiera v strede chotára. Od východu, juhu, západu a severu je mierne svahovitá,
čiastočne rovinatá dobrá orná pôda. Rozprestiera sa na severe okresu Nové Zámky, už len obec Michal nad Žitavou ho delí od okresu Nitra. V rokoch 1949 - 1960 patrila do okresu Vráble. Rozlohou patrí k menším obciam novozámockého okresu. Do jej katastra patrí 520 hektárov. Erb obce má Kmeťovo od 13. novembra 1998. Vyhotovila ho Slovenská heraldická spoločnosť. V strede erbu sú tri zlaté klasy, po pravej strane je čerieslo, po ľavej lemeš. Tieto symboly hovoria o poľnohospodárskom ráze obce. Podklad tvorí červené pole,  ale spodná časť je modrej farby, čo symbolizuje rieku Žitavu.
Vlajka obce je tvorená červeným, žltým a modrým pásom, ktoré sú od seba oddelené bielymi pruhmi.